LONGI Solar Panel PERC Mono Pannelli Solari 535W 540W 545W 550W 555W PV Module
Key Attributes
| Cellsize | 182mmx182mm (7.17inx7.17in) | Type | PERC, Half Cell, hbc, BIPV |
| Panel Efficiency | 21.7% | Place of Origin | Jiangsu |
| Pane Dimensions | 2278*1134*35MM (89.69*44.65* 1.38in) | Brand Name | LONGI |
| Model Number | LR5-72HPH | Application | Solar Energy System |
| Junction Box | P68,Three Diodes | Output Cable | 4mm², +400, -200mm/ ±1400mm |
| Frame | Anodized Aluminum Alloy Frame | Keyword | Monocrystalin Solar Panel |
| Weight | 27.5kg | Packing | 31pcs per pallet; 620 pcs per40’HC |
Parameter
| item | value |
| Brand Name | LONGI |
| Model Number | LR5-72HPH |
| Place of Origin | Jiangsu |
| Cell size | 182mmx182mm |
| Type | PERC, Half Cell, hbc, BIPV |
| Panel Dimensions | 2278*1134*35MM |
| Panel Efficiency | 21.7% |
| Warranty | 25 years |
| Application | Solar Energy System |
| Junction Box | IP 68,Three Diodes |
| Output Cable | 4mm²,+400,-200mm/±1400mm |
| Frame | Anodized Aluminum Alloy Frame |
| Keyword | Monocrystalin Solar Panel |
| Weight | 27.5kg |
| Packing | 31pcs per pallet;620 pcs per 40’HC |
Related Products














