Excellent Performance Solar Panel Hi-MO9 LR7 72HYD 625-660W 9BB Bifacial Monocrystalline Silicon Double-glass PV Module 24.4%
Key Attributes
| Cell size | 144(6*24) | Type | Double-glass, Bifacial, Half-Cell |
| Panel Efficiency | 24.4% | Place of Origin | Jiangsu,China |
| Pane Dimensions | 2382*1134*30mm (93.78*44.65* 1.18in) | Brand Name | LONGl |
| Model Number | Hi-MO9 LR772HYD 625-660W | Product Name | 625-660W Photovoltaic Bifacial Topcon Panel Solar For Home |
| Type | Monocrystalline Silicon | Frame | BlackAnodized Aluminium Alloy |
| Weight | 33.5kg | No.of cells | 144(6*24) |
| Junction Box | IP683 Diodes | Keyword | Pv Module |
| OEM Order | Acceptable | Application | Solar Power System |
Parameter
| item | value |
| Product Name | Longi Solar Hi-MO9 LR7-72HYD 625-660W |
| Cell Orientation | 144(6*24) |
| Junction Box | IP68,3 diodes |
| Panel Dimensions | 2382*1134*30mm |
| Weight | 27.2kg |
| Packaging | 36pcs per pallet / 180pcs per 20’GP / 720pcs per 40’HC |
| Electrical Performance Parameters(STC/NOCT Test) | ||||||
| Module Model | LR7-72HYD 635M | LR7-72HYD 640M | LR7-72HYD 645M | LR7-72HYD 650M | LR7-72HYD 655M | LR7-72HYD 660M |
| Maximum Power (Pmax/W) | 635483.4 | 640487.2 | 645491.0 | 650494.8 | 655498.6 | 660502.4 |
| Open Circuit Voltage (Voc/V) | 53.5050.84 | 53.6050.94 | 53.7051.03 | 53.8051.13 | 53.9051.22 | 54.0051.32 |
| Short Circuit Current (Isc/A) | 15.0112.06 | 15.0912.12 | 15.1712.18 | 15.2512.25 | 15.3312.31 | 15.4112.38 |
| Voltage at Maximum Power (Vmp/V) | 44.3642.16 | 44.4642.25 | 44.5642.35 | 44.6542.43 | 44.7542.53 | 44.8542.62 |
| Current at Maximum Power (Imp/A) | 14.3211.48 | 14.4011.54 | 14.4811.61 | 14.5611.67 | 14.6411.73 | 14.7211.80 |
| Module Efficiency(%) | 21.7 | 21.9 | 22.1 | 22.3 | 22.5 | 22.6 |
| Mechanical Loading | |
| Front Side Maximum Static Loading | 5400Pa |
| Rear Side Maximum Static Loading | 2400Pa |
| Hailstone Test | 25mm Hailstone at the speed of 23m/s |
| Temperature Ratings (STC) | |
| Temperature Coefficient of Isc | +0.050%/℃ |
| Temperature Coefficient of Voc | –0.200%/℃ |
| Temperature Coefficient of Pmax | –0.260%/℃ |
Related Products














