Longi Solar Monocrystalline PV Panels 540W 545W 550W 555W 560W 565W 600W High Efficiency Solar Panels Photovoltaic Panel
Key Attributes
| Cell size | 182mmx182mm (7.17inx7.17in) | Type | PERC,Half Cell,BIPV |
| Panel Efficiency | 21.7% | Place of Origin | Jiangsu |
| Panel Dimensions | 2278*1134*30MM (89.69*44.65* 1.18in) | Brand Name | LONGl |
| Model Number | LR5-72HPH | Cell Orienation | 144(6*24) |
| Junction Box | P68,Three Diodes | Output Cable | 4mm², +400,- 200mm/ ±1400mm |
| Glass | Single glass, 3.2mm coated tempered glass | Frame | Anodized Aluminum Alloy Frame |
| Weight | 27.2kg | Packing | 36pcs per pallet; 720 pcs per 40’HC |
Parameter
| item | value |
| Brand Name | LONGI |
| Model Number | LR5-72HPH |
| Place of Origin | Jiangsu |
| Cell size | 182mmx182mm |
| Type | PERC, Half Cell, BIPV |
| Panel Dimensions | 2278*1134*30MM |
| Panel Efficiency | 21.7% |
| Warranty | 25 years |
| Cell Orienation | 144(6*24) |
| Junction Box | IP 68,Three Diodes |
| Output Cable | 4mm²,+400,-200mm/±1400mm |
| Glass | Single glass,3.2mm coated tempered glass |
| Frame | Anodized Aluminum Alloy Frame |
| Weight | 27.2kg |
| Packing | 36pcs per pallet;720 pcs per 40’HC |
Related Products














