Longi Solar Hi-MOX6 LR5 72HTD 560-585W 72HTDR 565-590W Double-Sided Mono Crystalline Solar Panels on Sale
Key Attributes
| Cellsize | 144(6*24) | Type | Double-glass, Bifacial, Half-Cell |
| Panel Efficiency | 22.6% | Place of Origin | Jiangsu,China |
| Panel Dimensions | 2278*1134*30mm (89.69*44.65*1.18in) | Brand Name | LONGI |
| Model Number | Hi-MOX6 LR572HTD/72HTDR | Product Name | Hi-MOX6 LR572HTD 560-585W72HTDR 565-590W |
| Type | Monocrystalline Silicon | Frame | Anodized Aluminium Alloy |
| Weight | 31.8kg | No.of cells | 144(6*24) |
| Junction Box | IP683 Diodes | Keyword | Pv Module |
| OEM Order | Acceptable | Application | Solar Power System |
Parameter
| item | value |
| Product Name | Longi Solar Hi-MOX6 LR5-72HTD 565-585W |
| Cell Orientation | 144(6*24) |
| Junction Box | IP68 |
| Output Cable | 4mm2, +400, -200mm/±1400mm length can be customized |
| Panel Dimensions | 2278*1134*30mm |
| Weight | 31.8kg |
| Frame | Anodized aluminum alloy frame |
| Glass | Dual glass, 2.0mm semi-tempered glass |
| Packaging | 36pcs per pallet / 180pcs per 20’GP / 720pcs per 40’HC |
| Electrical Characteristics | STC : AM1.5 1000W/m2 25℃ | NOCT : AM1.5 800W/m2 20℃ 1m/s | Test uncertainty for Pmax: ±3% | |||
| Module Type | LR5-72HTD-560M | LR5-72HTD-565M | LR5-72HTD-570M | LR5-72HTH-575M | LR5-72HTH-580M | LR5-72HTH-585M |
| Testing Condition | STC/NOCT | |||||
| Maximum Power (Pmax/W) | 560/418 | 565/422 | 570/426 | 575/430 | 580/433 | 585/437 |
| Open Circuit Voltage (Voc/V) | 51.70/48.54 | 51.85/48.68 | 52.00/48.82 | 52.15/48.96 | 52.30/49.10 | 52.45/49.25 |
| Short Circuit Current (Isc/A) | 13.87/11.20 | 13.93/11.25 | 14.00/11.31 | 14.06/11.36 | 14.13/11.41 | 14.19/11.46 |
| Voltage at Maximum Power (Vmp/V) | 43.25/39.47 | 43.40/39.60 | 43.55/39.74 | 43.70/39.88 | 43.85/40.01 | 44.00/40.15 |
| Current at Maximum Power (Imp/A) | 12.95/10.60 | 13.02/10.66 | 13.09/10.72 | 13.16/10.77 | 13.23/10.83 | 13.30/10.89 |
| Module Efficiency(%) | 21.7 | 21.9 | 22.1 | 22.3 | 22.5 | 22.6 |
| Operating Parameters | |
| Operational Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Power Output Tolerance | 0 ~ 3% |
| Voc and Isc Tolerance | ±3% |
| Maximum System Voltage | DC1500V (IEC/UL) |
| Maximum Series Fuse Rating | 25A |
| Nominal Operating Cell Temperature | 45±2℃ |
| Protection Class | Class II |
| Fire Rating | UL type 1 or 2 IEC Class C |
| Mechanical Loading | |
| Front Side Maximum Static Loading | 5400Pa |
| Rear Side Maximum Static Loading | 2400Pa |
| Hailstone Test | 25mm Hailstone at the speed of 23m/s |
| Temperature Ratings (STC) | |
| Temperature Coefficient of Isc | +0.050%/℃ |
| Temperature Coefficient of Voc | -0.230%/℃ |
| Temperature Coefficient of Pmax | -0.280%/℃ |
Related Products














