Wholesale Trina Vertex N 700W-725W Bifacial N-Type PERC 23.3% Efficiency Solar Module Large Stock TSM-NEG21C.20 Business
SOLAR CELL
-High output-power: conversation efficiencyis 18%-24%.
-High shunt-resistance: adapt the several conditions.
-Bypass diode minimizes the power drop by shade.
-Excellent low light effect.
-Low breakage rate.
JUNCTION BOX
-High current and voltage carrying capacity.
-Simple, quick and safe effective field asse- mbly.
-lP 68 it can be used in the outdoor iron en- vironment.
-Expansion connector are available for future requirement.
-Double permanent connection are adapted for all of the connecting.
GLASS
-High-transmittance and low reflection.
-Inspection:GB15763.2-2005.IS09050.
-High solar transmittance.
-High mechanical strength.
-High flatness.
FREME
-Aluminium extrusion profile with prompt delivery.
-Available in customized surface finish
-Excellent material for smooth and subtle edges.
-Extrusion for construction and other industrial purposes.
-Thickness variable according special request.
Key Attributes
| Cellsize | 132 cells | Type | PERC, Half Cell, Bifacial, Double-glass |
| Panel Efficiency | 23.3% | Place of Origin | Jiangsu,China |
| Panel Dimensons | 2384*1303*30mm (93.86*51.30* 1.18in) | Brand Name | Trina |
| Model Number | TSM-NEG21C.20700-725W | Product name | Trina Solar TSM-NEG21C.20 700-725W Bifacial Pv Solar Panel |
| Solar Cells | N-type i-TOPCon Monocrystalline | Weight | 38.3kg |
| Front Glass | 2.0 mm (0.08 inches), AR Coating Heat Strengthened Glass | Back Glass | 2.0 mm (0.08 inches), Heat Strengthened Glass (White Coating) |
| Frame | 33mm(1.30 inches)Anodized Aluminium Alloy | Junction Box | IP68 rated |
| Cables | Cable 4.0mm2;Portrait: 350/280 mm;Length can be customized | Connector | MC4 EVO2/TS4 Plus/TS4* |
| Packaging | Modules per box: 33 pieces Modules per 40′ container: 594 pieces | ||
Product Parameters
| ELECTRICAL PARAMETERS AT STC/NOCT/BNPI | ||||||
| Testing Condition(STC/NOCT/BNPI) | NEG21C.20 700W | NEG21C.20 705W | NEG21C.20 710W | NEG21C.20 715W | NEG21C.20 720W | NEG21C.20 725W |
| Peak Power Watts-PMAX(Wp)* | 700/ 534776 | 705/ 540781 | 710/ 543787 | 715/ 547792 | 720/ 551798 | 725/ 555801 |
| Power Selection (W)** | 0 ~ +5 | |||||
| Maximum Power Voltage-VMPP (V) | 40.5/ 38.040.5 | 40.7/ 38.340.7 | 40.9/ 38.540.9 | 41.1/ 38.741.1 | 41.3/ 38.841.3 | 41.5/ 39.041.5 |
| Maximum Power Current-IMPP (A) | 17.29/ 14.0419.15 | 17.33/ 14.0819.19 | 17.36/ 14.1219.23 | 17.40/ 14.1419.28 | 17.44/ 14.1919.32 | 17.47/ 14.2319.36 |
| Open Circuit Voltage-VOC (V) | 48.6/ 46.148.6 | 48.8/ 46.348.8 | 49.0/ 46.549.0 | 49.2/ 46.749.2 | 49.4/ 46.949.4 | 49.6/ 47.149.6 |
| Short Circuit Current-ISC (A) | 18.32/ 14.7620.30 | 18.36/ 14.8020.34 | 18.40/ 14.8320.39 | 18.44/ 14.8620.43 | 18.49/ 14.9020.49 | 18.54/ 14.9420.54 |
| Module Eciency η m (%) | 22.5 | 22.7 | 22.9 | 23.0 | 23.2 | 23.3 |

MECHANICAL DATA
- Solar Cells: N-type i-TOPCon Monocrystalline
- No. of cells: 132 cells
- Module Dimensions: 2384×1303×33 mm (93.86×51.30×1.30 inches)
- Weight: 38.3 kg (84.4 lb)
- Front Glass: 2.0 mm (0.08 inches), AR Coating Heat Strengthened Glass
- Back Glass: 2.0 mm (0.08 inches), Heat Strengthened Glass (White Coating)
- Frame: 33mm(1.30 inches) Anodized Aluminium Alloy
- Connector: MC4 EVO2 / TS4 Plus / TS4*
| Electrical characteristics with dierent power bin (reference to 5% & 10% backside power gain) | ||||||
| Backside Power Gain | 5% 10% | 5% 10% | 5% 10% | 5% 10% | 5% 10% | 5% 10% |
| Peak Power Watts-PMAX(Wp) | 735/770 | 740/776 | 746/781 | 751/787 | 759/792 | 761/798 |
| Maximum Power Voltage-VMPP (V) | 40.5/40.5 | 40.7/40.7 | 40.9/40.9 | 41.1/41.1 | 41.3/41.3 | 41.5/41.5 |
| Maximum Power Current-IMPP (A) | 18.15/19.02 | 18.20/19.06 | 18.23/19.10 | 18.27/19.14 | 18.31/19.18 | 18.34/19.22 |
| Open Circuit Voltage-VOC (V) | 48.6/48.6 | 48.8/48.8 | 49.0/49.0 | 49.2./49.2 | 49.4/49.4 | 49.6/49.6 |
| Short Circuit Current-ISC (A) | 19.24/20.15 | 19.28/20.20 | 19.32/20.24 | 19.36/20.28 | 19.41/20.34 | 19.47/20.39 |

| TEMPERATURE RATINGS | |
| NOCT(Nominal Operating Cell Temperature) | 43°C(±2°C) |
| Temperature Coecient of PMAX | – 0.29% /ぎ |
| Maximum Series Fuse Rating | – 0.24% /ぎ |
| Maximum Static Load, Front* | 3600Pa(112 lb/ft2) |
| Maximum Static Load, Back* | 1600Pa(50 lb/ft2) |
| NOCT | 45士2°C |
| Bifaciality | 70%士10% |
| Fire Safety Class | Class C |
| TEMPERATURE RATINGS | |
| NOCT(Nominal Operating Cell Temperature) | 43°C(±2°C) |
| Temperature Coeffcient of Pmax | – 0.29% /°C |
| Temperature Coffcient of VOC | – 0.24% /°C |
| Temperature Coffcient of ISC | 0.04% /°C |
| APPLICATION CONDITIONS | |
| Operating Temperature | -40~+70°C |
| Maximum System Voltage | 1500V DC (IEC) 1500V DC (UL) |
| Max Series Fuse Rating | 35A |
Related Products

















